Nakonec bude všechno v pořádku. Dokud to není v pořádku, není to konec.

Cestování: Ténéré

24. května 2011 v 21:32 | Accuracy |  Texty
KDE: Severní Niger
CO TO JE: Poušť.
ČÍM VYNIKÁ: Nachází se tu nejvyšší písečná duna na světě.
ZAJíMAVOSTI:
Zmíněná nejvyšší duna měří kolem 240 metrů.
Tato poušť leží v centru Sahary a říká se jí "poušť uprostřed pouště".
Na Téréné jsou náhorní plošiny o celkové rozloze Kalifornie. Poušť je písčitá s kamínky, místy až štěrkovitá či kamenitá.
Přes Bilmský velký erg, poušť táhnoucí se 1200 km z Čadu do Nigeru, převážejí Tuaregové sůl po trase dlouhé 560 km do Adagez, obchodního střediska nejen se solí. Tato poušť je součástí Ténéré.
Některé zdejší duny jsou 160 km dlouhé a přes kilometr široké.
Obchodující Tuaregové jsou známí jako "Modří muži": Přes obličej nosí převázané šátky modré barvy, která se postupně uchycuje na pleti a obarví ji do modra.
Tuaregové kočují po celé severní Africe. Obývají ovšem hlavně oázy.
Naleziště soli leží v okolí Bilmy, oázy ve východní Ténéré, podle které se přilehlá poušť jmenuje. Kusy kamenné soli se těží v podzemí a rozpouští se v mělkých jezírkách. Vysrážená sůl se plní do forem o přibližné hmotnosti 18 kg a nakládá do aut nebo (řidčeji) na velbloudy. Jeden velbloud unese až 8 kusů soli. Cesta s velbloudy trvala 15 a více dní při 14-18hodinových pochodech každý den. Autem se cesta zkrátí na několik málo dnů.
Cesta však rozhodně není bezpečná ani pro cestující autem. Na trase je málo orientačních bodů a některé (stromy, velké balvany...) Mohou zmizet. Cesta je dlouhá a některé oázy a studně mohou vyschnout. Pro cestující je velkou útěchou spatřit pohoří Air, kde lze najít dostatek vody, potravin i některá velká zvířata. Navíc Air znamená i konec cesty. Uprostřed něj leží městečko Agadez, kde se pořádají trhy s velbloudy, solí, drahými kameny a také suvenýry.
Pohoří Air má necelých 2000 metrů a jsou jediným vyvýšením, které poutníci během cesty uvidí.
FOTO:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama