Nakonec bude všechno v pořádku. Dokud to není v pořádku, není to konec.

Palma datlová 1

22. května 2011 v 21:28 | Accuracy |  Texty
BOTANICKÝ NÁZEV:
Phoenix canariensis, Phoenix dactylifera, Phoenix roebelenii.
POPIS:
Datlová palma (datlovník) vyrůstá z pecek, proto produkuje čerstvé ovoce. Mezi potřebné podmínky pro růst patří především vysoká teplota okolo 20 až 25°C . Při přesazování semen je musíme být velice obezřetní, abychom neporušili hlavní kořen. Datlová palma roste v pokojích pomalu a svého dekorativního vzhledu nabývá za 5 až 7 let. Finiky potřebují světlé místo, v létě však vyžadují spíše nějaký stín. Rostlinu intenzivně zalévejte, dbejte, aby voda neobsahovala mnoho vápníku. Na přihnojování využijte dobu od dubna do konce srpna, každých 10 dní - použít můžete roztok divizny, jindy zase střídavě s ledkem draselným (10 g na 10 l vody). V zimě je nutné přihnojování zkrátit, stačí tak jedenkrát za měsíc. Teplota nesmí klesnout pod 14°C, doporučujeme časté provětrání a omývání listů. Žádnou zvláštní směs zeminy Finiky nepotřebují. Smíchejte dřevitou půdu, kompost, humus a písek v rovných dílech a doplňte na každé 3 litry směsi lžíci superfosfátu. Kategoricky nelze přesazovat Finiky na podzim, jinak rostlina ztrácí mnoho listů. Rostlinku můžeme porušit při roubování roubovacími kleštěmi.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Laos.
TEPLOTA:
Přiměřená, zimní pro Phoenix canariensis je 14 - 16°C, pro Phoenix roebelini je 15 - 20°C.
OSVĚTLENÍ:
Velmi světlé místo, možné je i přímé slunce. Pro rovnoměrný rozvoj koruny otáčíme rostlinu na různé strany, poslední list musí být otočený směrem do místnosti. V létě můžeme palmu umístit na zahradě chráněné před větrem.
ZALÉVÁNÍ:
Zálivka musí být rovnoměrná, v létě bohatá, v zimě umírněná. Při přesušení zanikají listy a květina vadne. Když se tak stane, přivážeme listy k opoře. Kromě toho se mohou objevit skvrny na listech.
HNOJIVOVÉ ZÁLIVKY:
Hnojivové zálivky musí probíhat od dubna do září, a to každý týden. Při nedostatku minerálů rostlina zaostává v růstu, listy žloutnou.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelně rosíme, případně sprchujeme.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme jen tehdy, pokud kořeny přetékají přes květináč, tzn. za dva až čtyři roky. Při přesadbě zařízneme kořeny. Zemina: 2 díly drnovky, 1 díl rašeliny, 1 díl hnoje, 1 díl propraného hnoje, 1 díl písku, dřevěné uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny je dost obtížné. Při teplotě vyšší než 25°C se vysévají semena v únoru a březnu. Semena vzklíčí během 2 až 3 měsíců. Vice najdete v kapitole o palmách.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama