Nakonec bude všechno v pořádku. Dokud to není v pořádku, není to konec.

Palma datlová 2

23. května 2011 v 21:30 | Accuracy |  Texty
O datlové palmě se říká, že má nejraději hlavu v ohni a nohy ve vodě. Pro lidi je velmi důležitá a zacházejí s ní uctivě, podobně jako kdysi naši předkové k obilí a chlebu. Vyprávějí se o ní také mýty, které mají návaznost na Starý zákon a židovské náboženství. Jedna legenda popisuje stvožení palmy z hlíny, která Bohovi zbyla po uhnětení Adama. Další, podobná legenda o stvoření palmy, vypráví, že Bůh nařídil Adamovi, aby si ostříhal vlasy a nehty a ty pak vsadil do země. Vyrostl z nich datlovník.
Datlová palma je kulturní rostlina a šlechtí se stejně jako třeba jablka. Mají spoustu odrůd, které se pěstují pro různé účely: jako potrava velbloudům, jídlo pro lidi, na mletí, sušení, prodej do evropských zemí...
Říká se, že tři palmy uživí 1 člověka. Dokud rostlina žije, dává své sladké plody, a když rostlina uschne, využije se z ní naprosto všechno. Kmen se používá jako palivo nebo sravební materiál, kůra se spotřebuje na výrobu provazů, z řapíků se staví střechy a ploty a z listů se splétají košťata, obuv, košíky...
Ze šřávy vylisovaných datlů se vyrábí sirup a cukr a mízu mladých stromů lze využít k výrobě vína. Datlové pecky se upraží a rozemelou a lze je zalít vodou a pít stejně jako kávová zrna.
Palma roste poměrně dlouho. Nejprve hlavně mohutní, až později roste do výšky. Je to dlouhověký strom, který dává plody až po několika letech. Proto musejí afričtí zemědělci myslet dopředu a vysázet nové datlovníky včas.
 


Komentáře

1 Traveler IQ Challenge Traveler IQ Challenge | 25. ledna 2014 v 9:23 | Reagovat

Moc príma článek psaný s láskou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama