Nakonec bude všechno v pořádku. Dokud to není v pořádku, není to konec.

Plemena psů: Československý ovčák

22. července 2011 v 14:47 | Accuracy |  Texty
Československý vlčák se řadí do skupiny ovčáckých a honáckých psů do sekce pracovních plemen. Svým zbarvením, proporcemi, osrstěním a pohybem připomíná vlka.
Československý vlčák - původ
Počátek historie plemene se datuje do roku 1955, kdy se Ing. Karel Hartl začal zabývat křížením karpatského vlka s německým ovčákem. První kříženci se narodili v roce 1958. Cílem chovu bylo a je zachovat vlčí vzhled a přitom upevnit povahové vlastnosti pracovního psa. Na Slovensku měl obdobné zásluhy František Rosík.
Československý vlčák - charakteristika
Československý vlčák je velmi aktivní pes, hodící se pro pracovní využití i výstavy. Po vlku toto plemeno dostalo do vínku velkou vytrvalost, nedůvěřivost vůči neznámým věcem či lidem a silný lovecký pud.
Československý vlčák - váha
Průměrná hmotnost se pohybuje od 26 kg u psů (feny od 20 kg).
Československý vlčák - výška
Minimální výška u psů je 65 centimetrů a u fen 60 centimetrů. Horní hranice není stanovena.
Československý vlčák - srst
Srst československého vlčáka je rovná a uzavřená. Zimní a letní srst je značně rozdílná. V zimě převládá mohutná podsada, která s vrchní krycí srstí vytváří husté osrstění celého těla. Je nutné, aby srst pokrývala břicho, vnitřní část stehen, vnitřní část ucha a meziprstí. Barva srsti je žlutošedá až stříbrošedá s charakteristickou světlou maskou.
Československý vlčák - péče o srst
Péče o srst československého vlčáka není náročná. Každodenní kartáčování je nutné pouze v době línání - odstraní se tak uvolněná srst a stimuluje se růst srsti nové. K vyčesávání mrtvé srsti, je nejvhodnější jednoduchý kovový hřeben. Srst má poměrně velkou samočistící schopnost, proto koupání šampónem volíme jen v nejnutnějších případech.
Československý vlčák - povahové rysy
Československý vlčák je pes inteligentní, učenlivý a při správně vedené socializaci dokáže být společenský a přátelský. Je také velice temperamentní a neměla by mu chybět odvaha a sebevědomí. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný.
Československý vlčák - výchova
Výchova československého vlčáka je velmi náročná a vyžaduje dostatek času. Jeho silné smečkovité cítění jej předurčuje jako psa jednoho pána a velmi špatně proto snáší dlouhé odloučení od svého majitele nebo dokonce jeho změnu. Československého vlčáka by si měli lidé pořizovat na základě zodpovědného rozhodnutí a uvážení.
Československý vlčák - pohyb
Československý vlčák je aktivní plemeno a je zapotřebí, aby měl dostatek pohybu. Pro udržení jeho kondice můžete s ním podnikat dlouhé a pravidelné procházky.
Československý vlčák - věk
Československý vlčák se dožívá věku kolem 10 - 12 let, ale i déle.
Československý vlčák - zajímavosti
Chov československého vlčáka v České republice zaštiťuje Klub chovatelů československého vlčáka v ČR, který spolupracuje s Klubem chovatelů ČSV na Slovensku - oficiálním garantem plemene.
Československé vlčáky můžete potkat nejen na výstavách, ale i při dalších kynologických aktivitách, jako jsou sportovní kynologie, mushing, agility nebo v poslední době stále oblíbenější dogtrekking.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama